whisky-blog.pl

Blog koneserów i pasjonatów whisky

Czy whisky mieszana może być dobra ?

29 października 2010. Kategoria: Degustacje. Brak komentarzy.

Czy whisky mieszana może być dobra ? Może być, a w przypadku whisky z Compass Box jest ona bardzo dobra.

Niewiarygodnie fascynujące wydarzenie odbyło się 22 października w kawiarni pod Galerią Narodową w Edynburgu.
W tym dniu minęło dokładnie dziesięć honorowych i innowacyjnych lat działalności Compass Box, firmy którą stworzył dżentelmen John Glaser. Podczas degustacji zostało przez niego zaprezentowanych osiem różnych whisky, w tym stare i doskonałe botlingi jak i również tegoroczne.

A było to tak…

W dniu 22 października 2000 roku John Glaser przyszedł do Royal Mile Whiskies i sprzedał swoje pierwsze butelki whisky Compass Box. Była to “the glorious Hedanism” przyniesiona z bagażnika jego samochodu. Zakomunikował on swoje intencje do wprowadzenia świeżej innowacji w tradycyjnym przemyśle. Dokładnie 10 lat później ten sam człowiek poprowadzi ekskluzywną degustację uświęcającą dziesięciolecie dobrych usług świadczonych dla ludzi kupujących whisky.

John Glaser, charyzmatyczny i poważany American, uwielbia wszystko dopracowywać i udoskonalać.

Eksperymentował z technologią drewna łamiąc nie które reguły co powodowało konflikty z osobami ustalającymi przepisy w zakresie wytwarzania whisky.
Dziś prowadzi interesy zgodnie z prawem, wciąż jednak dąży do tego aby przemysł whisky był bardziej innowacyjny przy jednoczesnym zachowaniu tradycji.
Tradycja jest ruchomym celem. Jego ethos łączy szacunek dla tradycji i przesuwanie granic tam gdzie można coś zrobić lepiej. Wynika to z lekcji jakie nauczyła go produkcja wina.

Jego whisky mieszane są wykonana tylko z uważnie wyszukanych cask’ów. Nie są na zimno filtrowane. John Glaser nigdy nie używa karmelu do którego czuje wielką niechęć…

W degustacji brali udział przedstawiciele różnych firm, forum i blogów, m.in.:
Forum whiskywhiskywhisky i Edinburgh Whisky Blog.

Hedonism – 1st batch, 43 % butelka numer 347 z 690

Original Monster (USA bottling), 54.9 %

Magic Cask 46 %

Asyla 2003, 40 % wykonana została z maltów pochodzących z Elgin, Longmorn i Ballindalloch,

zapach: delikatne owoce, nutki trawiaste, dym.
smak: kremowa wanilia, lekko owocowy, wytrawny ziołowy finisz.

‘Illegal’ Spice Tree – 1st batch, 46 %. Jest w 100 % złożony z maltów z destylarni z północnych Highland (głównie z destylarni Clynelish)
Produkcja została rozpoczęta w 2005 r. i wstrzymana przez SWA (Scotch Whisky Association) z powodu pionierskiego użycia najwyższej jakości “wewnętrznej klepki” wykonanej z francuskiego dębu.


Eleuthera 2003, 46 %

Hedonism Maximus, Składa się z 42 yo Invergordon (70%) i 29 yo Carsebridge (30%), dojrzewała w pierwszy raz napełnionych beczkach z amerykańskiego dębu.

Double Single 10th Anniversary, Cask Strength, jedna z 876 butelek, 76 % Glen Elgin 18 letnia i 24 % Port Dundas 21 letnia.

Flaming Heart 10th Anniversary, limitowana edycja 4186 butelek, złożony, lekko wędzony malt, słodkie dojrzałe owoce i pieprzny atak który wygładza i zmiękcza.

Lady Luck

Written by mik_us - Visit Website

Last 5 posts by mik_us

Zostaw komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.


Verified by MonsterInsights