whisky-blog.pl

Blog koneserów i pasjonatów whisky

Wymowa popularnych nazw – Pronunciation

8 lipca 2010. Kategoria: Artykuły. Brak komentarzy.

Wymowa nazw destylarni nie jest czymś oczywistym i często posiada ona naleciałości językowe. Jednym z języków, który wpłynął na wymowę był język gaelicki z grupy języków celtyckich wywodzący się bezpośrednio z języka iryjskiego (irlandzkiego). Co prawda język ten był dominujący w Szkocji zanim powstały destylarnie, ale pewne naleciałości pozostały z tego okresu (X-XII w.) do dziś.

W późniejszym okresie nastąpił odwrót od tego języka na wyspach i wyżynach (Highlands) a jego miejsce zaczął zajmować język szkocki (germański) ukształtowany na bazie dialektu języka angielskiego. Nie wnikając w sporne szczegóły jak to czy język szkocki faktycznie wywodzi się z dialektu języka angielskiego czy jednak jest to odrębny język, był on używany “tuż przed” powstaniem destylarni.

Możemy wyróżnić cztery główne dialekty szkockiego:

lallans – Central Lowlands

dorycki – Aberdeen i północno wschodnia Szkocja

dialekt Orkladów i Szetlandów

ulsterski – Irlandia Północna

Po więcej fachowych lub nie informacji odsyłam do Wikipedii skąd powyższe dane zostały zaczerpnięte.

Wracając do wymowy nazw poszczególnych whisky postaram się przybliżyć kilka najbardziej popularnych mark co powinno być pomocne przy zakupach robionych na terenie Szkocji. Poniższa wymowa jest zasłyszana przeze mnie  w Szkocji  podczas degustacji, zakupów, wypraw. Używając jej na pewno zostaniecie zrozumiani.

Aberlour – Aberloo

Ardmore – Admur

Balblair – Balblier

Bowmore – Bomor

Bruichladdich – Bruchladi

Bunnahabhain – Bunahaben

Caol Ila – Kul Aila

Dalwhinnie – Dalwini

Edradour – Edredor

Glen Glassaugh – Glen Glasoh

Glen Morangie – Glen Morondzi

Lagavulin – Lagawulin

Laphroaig – Lafroig

W wymowie równie ważny jest akcent w odpowiednim miejscu.

Niestety wymowa nazwy tej samej whisky w różnych rejonach Szkocji różni się od siebie w miejszym lub większym stopniu, przykładem dużej różnicy może być Caol Ila. Użycie powyższych przykładów pozwoli na pewno na zakup whisky, którą chcemy bez używania niezawodnego palca i tłumaczenia która butelka od lewej lub prawe strony i na której półce nas interesuje :)

Written by mik_us - Visit Website

Last 5 posts by mik_us

Zostaw komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.


Verified by MonsterInsights